Schedule

1002876_10151515204881568_1719293747_n

2018 Schedule

Programming may be subject to change. Check back in often to see additions/updates to the schedule. * Audience participation welcome!

Wednesday, August 15

All Day     Arlington’s Department of Environmental Services Big Trucks — Upper Field

5:00pm    Ribbon Cutting Ceremony

5:30pm    Racing Piglets/Racing Goats

7:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

9:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

Thursday, August 16

All Day     Arlington’s Department of Environmental Services Big Trucks — Upper Field

5:00pm    Nardo Lilly (Acoustic Singer/Songwriter) — Outdoor Stage

5:30pm    Racing Piglets/Racing Goats

6:15pm    Round About (Pop/Rock) — Outdoor Stage

7:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

7:30pm    Honey Butter Biscuit (Alternative Rock) — Outdoor Stage

9:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

Friday, August 17

All Day      Arlington’s Department of Environmental Services Big Trucks — Upper Field

2:00-6:00pm     Face Painting & Bounce Houses — Kids’ Court

2:00-6:00pm     Arlington County Fire Department Truck — Tennis Courts

2:00-9:00pm     Profiles of Honor Mobile Tour — Entrance to Community Center

2:30pm    Lucky Stars Puppets* — Kids’ Court

3:00–7:00pm    New ART Bus Unveiling

3:30pm     Lucky Stars Puppets* — Kids’ Court

4:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

4:00-8:00pm    You Are Magic — Turf Field

5:00pm    Senior Bingo* — Indoor Stage

5:00pm    40 Miles Homes (Bluegrass/Indie) — Outdoor Stage

5:30pm    Racing Piglets/Racing Goats

6:00pm    Sultanas Troupe (Dance) — Indoor Stage

6:15pm    Raven Tree (Rock) — Outdoor Stage

7:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

7:00pm    Hip Hop Class* — Indoor Stage

7:30pm    Danny and Jimmy (Latin Urban Duo) — Outdoor Stage

8:00pm    Potomac Harmony Chorus — Indoor Stage

8:30pm    Racing Piglets/Racing Goats

8:45pm    The Groove Factor (R&B/Neo-Soul) — Outdoor Stage

Saturday, August 18

All Day     Arlington’s Department of Environmental Services Big Trucks — Upper Field

10:00am-4:00pm    Meet Your New Principal: Arlington Public Schools — Indoor Vendor Area

10:00am-6:00pm    Face Painting & Bounce Houses — Kids’ Court

10:00am-9:00pm    Profiles of Honor Mobile Tour — Community Center Entrance

10:00am-6:00pm   Arlington County Fire Department Truck — Tennis Courts

11:00am    Drew Blue Shoes Magic* — Kids’ Court

11:00am    ZUMBA by Rita Roxx* — Indoor Stage

12:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

12:00pm    Sunshine Gang (50s-80s) — Outdoor Stage

12:00pm    KASA (Rock) — Indoor Stage

12:45pm    Drew Blue Shoes Magic* — Kids’ Court

1:00pm     The Arlingtontones (Barbershop Chorus) — Indoor Stage

1:00–7:00pm    New ART Bus Unveiling

1:15pm    Gabrielle Zwi (Singer/Songwriter) — Outdoor Stage

2:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

2:00pm    Cameo Club (Song/Dance/Comedy) — Indoor Stage

2:30pm    Plastic Sky (Indie Acoustic) — Outdoor Stage

3:00pm    Calico Cloggers — Indoor Stage

3:15pm    Drew Blue Shoes Magic* — Kids’ Court

3:45pm    The Sprinting Turtles (80s-2000s Rock) — Outdoor Stage

4:00-8:00pm    You Are Magic — Turf Field

4:00pm    Halau O ‘Aulani (Song/Dance from Hawaii/New Zealand) — Indoor Stage

4:30pm    Racing Piglets/Racing Goats

4:30pm    Drew Blue Shoes Magic* — Kids’ Court

5:00pm    Soul Stew (Motown Classics) — Outdoor Stage

5:00pm    Escueala Jaleo (Flamenco) — Indoor Stage

6:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

6:00pm    Old Dominion Cloggers — Indoor Stage

6:15pm    Crush Funk Brass (Modern Brass Funk/Pop) — Outdoor Stage

7:00pm    Comedy Hypnosis Show* — Indoor Stage

7:30pm    N2N Band (R&B) — Outdoor Stage

8:00pm    The Noyze (Rock) — Indoor Stage

8:45pm    The Restless (Pop/Rock) — Outdoor Stage

Sunday, August 19

All Day     Arlington’s Department of Environmental Services Big Trucks — Upper Field

11:00am-3:00pm    Profiles of Honor Mobile Tour — Community Center Entrance

11:00am-6:00pm   Arlington County Fire Department Truck — Tennis Courts

11:00am-6:00pm    Face Painting & Bounce Houses — Kids’ Court

11:00am    Racing Piglets/Racing Goats

11:15am    Sarah Baumgarten (Singer/Songwriter) — Indoor Stage

11:45am    Calista Garcia (Singer/Songwriter) — Outdoor Stage

12:15pm    Ascending Melodic Duo (Piano/Saxophone Duet) — Indoor Stage

1:00–7:00pm    New ART Bus Unveiling

1:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

1:00pm    Silver City (Bluegrass/Country) — Outdoor Stage

1:15pm    Roses of the Orient Dancers Alliance — Indoor Stage

1:45pm    The Frisbee Guy* — Kids Court

2:15pm    Look Out Lincoln (1990-2000s Rock) — Outdoor Stage

3:00pm    Competitive Exhibits Award Ceremony — Indoor Stage

3:00pm    The Frisbee Guy* — Kids Court

3:30pm    Atoms Apart (Pop/Electronic) — Outdoor Stage

4:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

4:15pm    The Frisbee Guy* — Kids Court

4:45pm    DEMZ (60s-80s Classic Rock) — Outdoor Stage

6:00pm    Racing Piglets/Racing Goats

6:00pm    CBRadio (Rock/Pop/Country) — Outdoor Stage

7:15pm    First Road North (Rock/Jazz) — Outdoor Stage

* Audience participation welcome!